image
image
Aplikacja leku
image
Pobierz ulotkę

roztwór doodbytniczy
RECTANAL (14g+5g)/100 ml

Skład jakościowy i ilościowy:

100 ml roztworu doodbytniczego zawiera: sodu diwodorofosforan jednowodny (Natrii dihydrophosphas monohydricus) 14 g; disodu fosforan dwunastowodny (Dinatrii phosphas dodecahydricus) 5 g.
Pełny wykaz substancji pomocniczych zawarty w ulotce dołączonej do opakowania.

Wskazania do stosowania:

Rectanal jest wskazany do stosowania u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 3 lat.

  • Oczyszczanie jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi jelita grubego oraz przed zabiegami chirurgicznymi i porodem
  • Zaparcia występujące sporadycznie, np. po operacjach oraz zaparcia po zastosowaniu środków kontrastowych
Dawkowanie i sposób podawania:

Dorośli: Produkt leczniczy podaje się doodbytniczo, wyciskając z butelki ok. 120 do 150 ml roztworu, wieczorem w dniu poprzedzającym wykonanie badania lub zabiegu operacyjnego oraz w dniu operacji. Wlew doodbytniczy w dniu poprzedzającym operację można powtórzyć w przypadku nie uzyskania pełnego oczyszczenia. Nie stosować częściej niż jeden raz na dobę. Dzieci i młodzież: Dzieciom w wieku od 3 do 12 lat produkt leczniczy podaje się doodbytniczo, wyciskając z pojemnika 60 do 90 ml roztworu, wieczorem w dniu poprzedzającym wykonanie badania lub zabiegu operacyjnego oraz w dniu operacji. Wlew doodbytniczy w dniu poprzedzającym operację można powtórzyć w przypadku nie uzyskania pełnego oczyszczenia. Nie stosować częściej niż jeden raz na dobę. U dzieci produkt należy stosować szczególnie ostrożnie, a u dzieci w wieku od 3 do 5 lat wyłącznie z przepisu lekarza i pod jego nadzorem. Dorośli, dzieci i młodzież: Roztwór wprowadzany do odbytnicy powinien mieć temperaturę pokojową. Po zastosowaniu produktu leczniczego należy podać pacjentowi doustnie dodatkową porcję płynów. Środków przeczyszczających nie należy stosować dłużej niż jeden tydzień. Przed zabiegiem operacyjnym poleca się wykonanie badania stężenia elektrolitów we krwi.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w ulotce dołączonej do opakowania; Perforacja jelita grubego; Niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego; Ciężki stan ogólny, choroby serca, zastoinowa niewydolność krążenia; Podejrzenie perforacji, niedrożności lub wrzodziejącego zapalenia jelita; Ciężka niewydolność nerek; Nadciśnienie; Zapalenie wyrostka robaczkowego; Bóle brzucha, nudności, wymioty o nieustalonej przyczynie; Wiek poniżej trzech lat; Odwodnienie; Ciąża.

Numer pozwolenia: 9550

Podmiot Odpowiedzialny:

FCHSP „GALENUS”,03-791 Warszawa, ul. Hutnicza 8

Tel.: 22 6782601, 22 6782519; Faks: 022 6782601;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.