image
image
Aplikacja leku
image
Pobierz ulotkę

Przygotowanie do badania:

Dzień I dieta płynna: płyny + dieta lekkostrawna
Dzień II dieta płynna: płyny + dieta lekkostrawna, wieczorem RECTANAL
Dzień III badanie: rano RECTANAL

Sposób podawania:

Aby przygotować produkt leczniczy do stosowania należy po otwarciu karto­nika wyjąć elementy opakowania – butelkę i woreczek z zawartością, a następnie odkręcić nakrętkę i zdjąć ją z szyjki butelki.
Wyjąć z woreczka aplikator. Sprawdzić, czy krawędzie zaworka gumowego nie są zawinięte a sam zaworek rozłożony jest prawidłowo na całej dolnej powierzchni aplikatora. W razie potrzeby poprawić położenie zaworka, aby przylegał on szczelnie do powierzchni aplikatora. Nakręcić aplikator na gwint szyjki butelki do lekkiego oporu, a nastepnie przystąpić do czynności opisanych poniżej.
Końcówkę aplikatora natłuścić wazeliną lub płynną parafiną w celu łatwiejszego wprowadzenia do odbytnicy.
Jeśli pacjent podaje lek sam sobie, powinien ułożyć się na boku (najlepiej lewym) i zgiąć obie nogi w stawach biodrowych i kolanowych.
(rys. 2 i 3a). Jeśli ktoś aplikuje pacjentowi Rectanal, pacjent powinien przyjąć pozycję podpartą na łokciach i kolanach (rys.3b). Końcówkę aplikatora należy ostrożnie wprowadzić do odbytnicy. Następnie powoli ściskając butelkę wprowadzić jej zawartość do odbytnicy. Pacjent powinien zacisnąć zwieracz odbytu podczas aplikacji.

 


Butelka zawiera nadmiar roztworu, dlatego nie trzeba jej całkowicie opróżniać. Po wprowadzeniu roztworu do jelita pacjent powinien pozostawać przez okres 2-5 minut w jednej z opisanych pozycji aż do wystąpienia uczucia parcia, a następnie wypróżnić się.
Uwaga: Nigdy nie należy używać siły podczas wprowadzania końcówki do naturalnego lub sztucznego odbytu, gdyż grozi to uszkodzeniem ściany jelita z ciężkimi konsekwencjami (krwawienie lub przedziurawienie).

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.